Yakında, TÜYAP BÜYÜKÇEKMECE FUAR MERKEZİ, İSTANBUL

THE FLOWER AND PLANT SHOW’A 14.330 ZİYARETÇİ GELDİ

Türkiye’nin uluslararası ölçekteki ilk ve tek süs bitkileri ve peyzaj fuarı The Flower and Plant Show 2019 sona erdi. Tarsus Turkey tarafından Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği’nin (SÜSBİR) işbirliğiyle Tüyap Beylikdüzü’nde 11’incisi düzenlenen organizasyonu 931’i yurt dışından olmak üzere toplam 14.330 profesyonel ziyaret etti. 127 firmanın katıldığı fuarda iç ve dış mekan süs bitkilerinden çiçek ve çiçekçilik malzemelerine, fide ve tohumlardan dikey bahçe uygulamalarına, egzotik ağaçlardan milli bitkilere, sulama ekipmanlarından peyzaj uygulamalarına ve bahçe aksesuarlarına kadar 2019’un tüm yenilikleri bir arada sergilendi.

2019’u 125 milyon dolar ihracatla kapatmaya odaklanan Türk Süs Bitkileri Sektörü, yine Tüyap İstanbul’daki büyük buluşmada bir araya geldi. Bu yıl 11.’incisini düzenledikleri The Flower and Plant Show’un katılımcı ve ziyaretçilerinden yine tam not aldığını söyleyen Tarsus Turkey Genel Müdürü Zekeriya Aytemur, “Süs bitkileri sektöründe, şu anda olduğundan çok daha büyük bir üretim ve pazar potansiyeli bulunuyor. Farklı faktörlerden ötürü şu anda hak ettiği konumda değil. Sektörün satış kanallarını çeşitlendirirken buna paralel olarak ürün portföyünü de farklılaştırması ve ihracata yönelmesiyle önümüzdeki süreçte adından çok daha fazla söz ettireceğine inanıyorum. Bunda fuarımızın da önemli bir katma değeri olacaktır. Hem fuarın sektörü, hem de sektörün fuarı büyüterek dünyanın en büyükleri arasına girebilmemiz hiç de uzak bir hedef değil” dedi. 

Başarılı bir fuarı daha geride bıraktıklarını söyleyen SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar ise açıklamasında, doğrudan 78 bin, dolaylı yoldan 500 bin kişiye istihdam sağlayan süs bitkileri sektörünün, özellikle belediyelerin alımları durdurmasından ötürü son bir buçuk yıldır durağan bir dönem yaşadığını vurgulayarak, “Bu durumdan üretim portföylerimizi farklılaştırıp, dış pazarlara açılarak çıkabiliriz. Yeni satış kanallarına erişim noktasında The Flower and Plant Show fuarı, tüm katılımcı firmalar için en önemli adres olmaya devam ediyor” dedi. 

Katılımcıların ortak görüşü; “Fuar, iç piyasadan umduğunu bulamayan sektör için çıkış noktası oldu”

Türk süs bitkileri sektörü için yeni pazarlara açılmada bir fırsat olarak görülen The Flower And Plant Show, katılımcı firmalardan tam not aldı. Fuar katılımcılarından Gaye Süs Bitkileri yöneticisi Abdullah Okul, piyasanın olumsuz koşullarına rağmen oldukça başarılı bir fuar geçirdiklerini ifade ederken, Işık Peyzaj yöneticisi Barış Işık ise “The Flower And Plant Show, yıllardır olduğu gibi bu yıl da sektörün en kapsayıcı organizasyonu olduğunu gösterdi” dedi. Özellikle inşaat sektöründeki durgunluğa ve belediyelerdeki tasarruf önlemleri ile görev değişikliklerine rağmen fuarın çok iyi başladığını vurgulayan Ada Plant yöneticisi Yasin Otuzoğlu da ziyaretçi profilinden oldukça memnun olduklarının altını çizdi. The Flower And Plant Show’un yurt dışı katılımcılarından Rolando Innocenti’nin sahibi Emiliano Innocenti ise dış mekan süs bitkileri alanında hizmet veren firmaları açısından fuarın en doğru adres olduğunu söyledi. 

Süs bitkileri ve peyzaj alanındaki yeniliklerle birlikte sektör gündemleri de fuara taşındı!

Uluslararası ölçekte sektörel bir ticari etkinlik olmasının yanında The Flower And Plant Show, aynı zamanda süs bitkileri ve peyzaj gündemlerinin konuşulduğu, bilgi ve birikimlerin aktarıldığı bir paylaşım platformu olma özelliğini bu yılki buluşmada da devam ettirdi. Etkinlik alanında fuarla eş zamanlı gerçekleşen Peyzaj ve Kentsel Tasarım Panel ve Konferanslarında, SÜSBİR, PMO (Peyzaj Mimarları Odası) ve İPAR (İp Parkurları ve Macera Parkları Derneği) ile İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş. tarafından bir dizi oturum gerçekleştirildi. Sektörel örgütlenmeden yeni ihracat rotalarına, nefes alan şehirlerden iklim krizi ve peyzaj mimarlığına kadar önemli başlıkların konuşulduğu konferanslar, fuar ziyaretçileri tarafından ilgiyle takip edildi. 

Bu yıl aralarında belediyeler, kamu kurumları, inşaat ve peyzaj proje firmaları, turistik tesisler, yapı marketler, şehir planlamacıları ve mimarların da olduğu yurt içi ve yurt dışından 14 bin 330 ziyaretçiyi ağırlayan The Flower And Plant Show gelecek yıl 12 – 14 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek.