Zamanınızı En İyi Şekilde Değerlendirin - Flower Show İstanbul
English
12-14 KASIM 2020, TÜYAP BÜYÜKÇEKMECE FUAR MERKEZİ, İSTANBUL

ZAMANINIZI EN İYİ ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİN

Zaman hepimiz için değerlidir ve nasıl hızlıca geçip gidebileceğini biliyoruz. Fuarın bitimine 10 dakika kaldı ve siz hala görüşmeniz gereken katılımcıların yarısıyla bile görüşemediniz! Bu yüzden sizin için, fuar öncesinde, sırasında ve sonrasında neler yapılacağına dair kısa bir genel bakış hazırladık.

FUAR ÖNCESİ

 1. Fuarı hangi ana amaçlarla ziyaret edeceğinize karar verin. Eğer fuar ziyaretine şirketiniz tarafından gönderildiyseniz, sizden ne bekledikleriniz anladığınıza emin olun.
 2. Fuar sırasında tanışmak istediğiniz katılımcıların bir planını hazırlayın. Bunları, "mutlaka ziyaret edilmesi gereken" ve "ziyaret etmek istediğiniz" şeklinde listelemenizi öneririz.
 3. Zamanınızı, fuarda ne kadar zaman geçireceğiniz ve hangi firmaya ne kadar zaman ayıracağınız konularına göre planlayın. Ancak daima spontane gelişen ilişkileri ve görüşmek istediğiniz hedef kişilerin uygun zamanı olup olmamasını hesaba katarak ekstra zaman ayırın.
 4. Fuarı tek başınıza mı ziyaret edeceksiniz? Eğer öyle değilse, iş arkadaşlarınızı koordine ettiğinizden emin olun, böylelikle fuarda bulunduğunuz süre içinde mümkün olduğunca hızlı ilerleme sağlarsınız.
 5. Hemen hemen herkes fuarda meşgul olacak, bu yüzden her bir katılımcıdan hangi bilgileri almak istediğinizi belirleyin. Konuşmayı başlatmak için önceden not aldığımız şeyler bize daima yardımcı olacaktır.
 6. ‘Mutlaka ziyaret edilmesi gereken’ katılımcılardan daima randevu alın.
 7. Yerleşim planı fuar öncesinde belirlendiyse mutlaka kendinize bir rota çizin. ‘mutlaka ziyaret edilmesi gereken’ ve ‘ziyaret etmek istediğiniz’ katılımcıları netleştirin. Eğer yerleşim planını fuar alanında edindiyseniz, bir koltuk bulun ve 10 dakikanızı kendinize bir rota çizmeye ayırın.
 8. Kartvizitiniz varsa onları yanınıza almayı unutmayın. Eğer kartvizitiniz yoksa adınızı, şirketinizin adını, telefon numaranızı ve e-mail adresinizi içeren bir kartvizit hazırlayın ve basın.
 9. Fuarlarda görüşmelerinizi çoğunlukla ayakta yapacaksınız ve çok fazla yürüyeceksiniz. Bu nedenle rahat ayakkabılar giyin.
 10. Bir çanta gerçekten de günü kurtarabilir. Stantlarda yer alan ürünleri incelemek için iki elinize ihtiyacınız olduğunda, tüm broşürleri ve kartvizitlerinizi içinde tutabileceğiniz bir sırt çantası edinmenizi öneririz.
 11. Otel rezervasyonunuzu erkenden yaptırarak tasarruf edin.
 12. Daima fuar alanına yakın bir otelde konaklamanızı öneririz. Bu size zaman ve ihtiyacınız olan enerji kazandıran bir gerekliliktir.
 13. En iyi ve en kolay yolu bilmeniz için, fuar alanına ve fuar alanından yapacağınız yolculukları planlayın.
 14. Fuara girişlerinizde uzun kuyruklara girmek zorunda kalmamak için daima erken kayıt yapın ve fuar başlangıcından 30 dakika önce orada olun.

FUAR SIRASINDA

 1. Salona geldikten sonra ‘mutlaka ziyaret edilmesi gereken’ tüm katılımcıların hala orada olduğundan ve tüm konferans oturumlarının programda olduğundan emin olun. Birçok değişiklik fuar devam ederken gerçekleşebilir.
 2. Sizin veya meslektaşlarınızın ilgisini çekebilecek mümkün olduğunca fazla bilgi toplayın. Bu materyallerin size mümkün olduğunca e-mail olarak gönderilmesini sağlamanızı öneririz. Böylece onları taşımak zorunda kalmazsınız.
 3. Katılımcılarla görüştüğünüzde, programınızın yoğun olduğunu açıklayın. Açıkçası bazı kültürler için iş sohbetlerini en sona saklamanız gerekecektir.
 4. Çoğu zaman katılımcılar ve fuar organizatörleri tarafından ekstra etkinlikler düzenlenir. Endüstrinin liderleriyle ilişki kurabilmek için bunlara katılmak her zaman faydalıdır.
 5. Rotanızda değişikliğe gitme konusunda hazırlıklı olun. ‘Mutlaka ziyaret edilmesi gereken’ katılımcılar meşgulse onları atlayın ve müsait olduklarında geri dönün.
 6. Çoğu fuar alanında bir vestiyer bulunur. Böylece ceket ve çantalarınızı sürüklemek yerine rahat bir şekilde hareket edersiniz.
 7. Almanız gereken önemli notlar için daima kâğıt ve kalem bulundurun.
 8. Bol su içmeyi unutmayın. Birkaç kez mola verin ve fırsat bulduğunuzda ayaklarınızı dinlendirin.
 9. Soru sormazsanız cevap da alamazsınız. Bu yüzden, cevaplarını istediğiniz soruları sorduğunuzdan emin olun.
 10. Katılımcı, ilginizi çekecek bir ürün veya hizmete sahip değilse, görüşmenizi kısa kesmekten çekinmeyin.

FUAR SONRASI

 1. Hangi firmaları görmek istiyordunuz ve hangilerini gördünüz? Bu sorulara cevaben kısa bir rapor yazın.
 2. Birlikte çalışmak istediğiniz katılımcılar için bir takip planlarını yapın.
 3. Talep ettiğiniz bilgileri size göndermelerini sağlamak için tanıştığınız katılımcılara bir e-posta gönderin.