Sektör, 2021’deki hedef pazarlarına The Flower And Plant Show ile ulaşacak!
2022, TÜYAP BÜYÜKÇEKMECE FUAR MERKEZİ, İSTANBUL

Sektör, 2021’deki hedef pazarlarına The Flower And Plant Show ile ulaşacak!

Geçen yıl 52,5 milyon metrekare alanda toplam 1 milyar 718 milyon adet kesme çiçek, iç ve dış mekan süs bitkisi ile çiçek soğanı üretimi gerçekleştiren Türk Süs Bitkileri Sektörü, 2019’u 80,4 milyon dolar ihracata karşılık, 43 milyon dolar ithalatla kapattı. Doğrudan 100 bin, dolaylı yoldan 500 bin kişiye istihdam sağlayan sektör 2021’de, hem Türkiye’nin ekolojik ve lojistik avantajlarından hem de Kasım ayındaki The Flower and Plant Show fuarındaki fırsatlardan yararlanarak, 40 milyar doları bulan dünya süs bitkileri pazarındaki yerini ve ticaretini genişletmeyi hedefliyor.

Süs bitkisi üreticileri, 12-14 Kasım tarihlerinde Tüyap Beylikdüzü’nde 12.’si düzenlenecek olan The Flower and Plant Show Fuarı’na hazırlanıyor. Tarsus Turkey tarafından Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği’nin (SÜSBİR) işbirliğiyle düzenlenen fuarın, sektörlerinin mevcut pazarlarda yeni satış kanallarına ulaşması ve 2020 hedef pazarlarda büyümesi yönünde önemli bir katma değer sağlayacağını söyleyen SÜSBİR Başkanı Ahmet Dündar; “Yılda ortalama 5,5 – 6 milyar liralık üretim gerçekleştiren üreticilerimizin, 40 milyar doları bulan dünya pazarından çok daha fazla pay alması için çalışıyoruz. Birlik olarak üretim ve pazarlama konusunda üyelerimizin önünü açmak adımlar atıyoruz. Bunlardan birisi de bu yıl 12.’si düzenlenecek olan The Flower and Plant Show Fuarı. Bu fuar, sektörün istikrarlı büyümesinde en önemli uluslararası adreslerden birisi” dedi.

Süs bitkileri ve peyzaj alanında Avrasya’nın en büyük ihtisas buluşması, 11-13 Kasım’da

30 bin metrekare sergileme alanıyla, bitki ve peyzaj sektörüne yönelik Avrasya’nın en büyük ihtisas fuarı olan The Flower and Plant Show 2021, yurt içi ve yurt dışından sektör firmalarına Tüyap Beylikdüzü’nde ev sahipliği yapacak. Sergilenen ürün çeşitliliği ile öne çıkan fuar, iç ve dış mekan süs bitkilerinden çiçek ve çiçekçilik malzemelerine, fide ve tohumlardan dikey bahçe uygulamalarına, egzotik ağaçlardan milli bitkilere, sulama ekipmanlarından peyzaj uygulamalarına ve bahçe aksesuarlarına kadar pek çok yeniliği, sektör profesyonelleriyle buluşturacak.

The Flower and Plant Show’un 11-13 Kasım tarihlerindeki 12’nci buluşması hakkında detaylı bilgi için www.flowershow.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.