Avrasya’nın En Büyüğüne, 4 Kıtadan 15 Bin Ziyaretçi Geldi!
English
12-14 KASIM 2020, TÜYAP BÜYÜKÇEKMECE FUAR MERKEZİ, İSTANBUL

Avrasya’nın En Büyüğüne, 4 Kıtadan 15 Bin Ziyaretçi Geldi!

Flower Show İstanbul 2018’e yurt dışından gelen yeni yabancı ziyaretçi oranı yüzde 88,5 ile rekor düzeye ulaşırken, 10’uncusu düzenlenen fuarı Türkiye ile birlikte 52 ülkeden profesyonel gezdi.

Avrasya’nın En Büyüğüne, 4 Kıtadan 15 Bin Ziyaretçi Geldi!

CYF Fuarcılık tarafından SÜSBİR (Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği) işbirliği ile Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Avrasya’nın en büyük bitki ve peyzaj fuarı Eurasia Plant Fair / Flower Show İstanbul, 4 kıtadan 15 bin profesyonel ziyaretçiyi ağırladı. Üç gün süren fuarda, yurt içi ve yurt dışından 163 katılımcı, süs bitkilerinden çiçek ve çiçekçilik malzemelerine, fide ve tohumlardan dikey bahçe uygulamalarına, egzotik ağaçlardan Millet Bahçeleri için Milli bitkilere, sulama ekipmanlarından peyzaj uygulamalarına kadar yüzlerce yeni ürün, malzeme, ekipman ve teknolojilerini sergiledi. Türkiye genelinde toplam 50 bin dekar alanda 1.2 milyar dolarlık üretim kapasitesine sahip süs bitkilerini sektörünü dünya ile buluşturduklarını söyleyen CYF Fuarcılık Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Gültekin GÖKGÜL, “Sektör firmalarından gelen talepleri dikkate alarak, son bir yıldır yurt dışı pazarlarda yoğun bir tanıtım çalışması gerçekleştirdik. Bunun meyvelerini de fuarda aldık. Flower Show İstanbul 2018’e gelen yeni ziyaretçi oranı rekor bir yüzdeye ulaştı. 2019’daki fuarda da katılımcılarımız için alternatif pazarlarda yeni ihracat kanalları açmaya ve süs bitkileri sektörünün 100 milyon dolar ihracat hedefine katkı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

Eurasia Plant Fair / Flower Show İstanbul 2018, aralarında belediyeler, kamu kurumları, inşaat ve peyzaj proje firmaları, turistik tesisler, yapı marketler, şehir planlamacıları ve mimarların da olduğu yurt içi ve yurt dışından 15 bin profesyoneli ağırladı. Tüyap Beylikdüzü’nde toplam 9 bin metrekare kapalı düzenlenen fuarı en çok ziyaret eden on ülke sırasıyla Bulgaristan, Irak, Suudi Arabistan, İtalya, Ürdün, Gürcistan, Hollanda, Tunus, Cezayir ve İran oldu. Amerika, Asya, Avrupa ve Afrika kıtasından ziyaretçi çeken Uluslararası Flower Show İstanbul 2018’e yurt içindeki sektör profesyonelleri de yoğun ilgi gösterdi. En çok İzmir, Ankara, Bursa, Antalya, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Adana, Konya ve Eskişehir’den ziyaretçinin geldiği fuarda, ziyaret sebebi ürün gruplarının başında dış mekan süs bitkileri, ağaçlar, çiçekler, peyzaj malzemeleri, bahçe düzenleme, peyzaj tasarımı, üretim materyalleri, tohum, saksılar, seralar, makine ve ekipmanlar ile peyzaj uygulamaları ve iç mekan süs bitkileri geldi.

İlk kez düzenlenen panel ve konferanslar, sektör gündemlerini fuara taşıdı!

Uluslararası Flower Show İstanbul 2018 kapsamında ilki düzenlenen Peyzaj ve Kentsel Tasarım Panel ve Konferansları, ziyaretçiler tarafından ilgiyle takip edildi. Program kapsamında Yağmur Bahçeleri, Aromatik Bitki Üretimi, Peyzaj Uygulamaları, Gül Üretimi, Kentlerin Sorunları ve Çözüm Yolları ile Kentsel Tasarım gibi başlıklar altında, alanlarının uzmanları bilgi ve birikimlerini paylaştı. Ayrıca program kapsamında Japonya Çiçek ve Bitki İhracatçıları Birliği üyeleri de çiçek aranjman şovlarıyla izleyenleri büyüledi.

28-30 Kasım 2019 tarihlerinde 11’incisi düzenlenecek Uluslararası Süs Bitkileri, Peyzaj ve Yan Sanayileri İhtisas Fuarı Eurasia Plant Fair / Flower Show İstanbul hakkında detaylı bilgi için www.flowershow.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.